Selejt azonosítás

Általános jellemzők

Selejt azonosítás esetén két kategóriát különít el a termék: selejt és nem selejt. A selejt azonosítás is egy kategórián belül működik, ahol a rendszer megtanulja, hogyan néz ki a tökéletes, elvárt minőségű tárgy. A nem selejtes képeken túl a selejtes képek feltöltése is fontos, hogy a későbbiekben a tesztelés során a hibás és jó képek közötti különbségeket azonosítani tudja a rendszer.

Ennél a terméknél nem lehetséges új címkék létrehozása, csak a két már létezőre: ’selejt’ és ’nem selejt’ címkékhez lehet képek feltölteni. A képek feltöltése a nem selejtes címkéhez történik elsősorban. A rendszer annál pontosabban tudja megtanulni az ellenőrizni kívánt tárgyat, minél több képet kap a tanuláshoz. A selejt címkéhez is feltöltésre kerülnek képek, de azokat nem tanulja meg a hálózat, azok csak ellenőrző pontként szolgálnak.

A modul tanítását követően elérhetővé válik egy telepített végpont, melynek a tudását és azonosítási képességeit bármely vállalat használhatja az adott ellenőrizni kívánt tárgy/dolog tekintetében. Fontos, hogy minden selejt azonosítási projekt egyetlen egy tárgy ellenőrzését hivatott végrehajtani. Bármely eltérést a tárgyak között hibának érzékelheti a hálózat és így selejtnek azonosíthatja az amúgy megfelelő terméket.

Gyártósori felhasználás

A selejt azonosítás egy igazán ágazat specifikus megoldás. Legfőképpen gyártásban, termelésben, illetve összeszerelésben használható megoldás, mely tömeggyártás esetében kifejezetten hatékony tud lenni. Ezekben az ágazatoknál kiemelten fontos a kontroll és a selejt azonosítás intelligenciája képes végrehajtani a tökéletes ellenőrzést.

Az ellenőrző folyamat az alábbi módon nézhet ki. A gyártósoron bizonyos időközönként elhalad egy termék több kamera előtt, melyek egyenként készítenek egy képet, amelyet elküldenek a telepített végponthoz, hogy ellenőrizni tudják a termék minőségét. Amennyiben a betanított hálózat tudásával rendelkező végpont azt a választ adja, hogy a termék selejtes, akkor meg tud hívni egy külső reakciót, például egy robot kart, amely leveszi a gyártósorról a selejtesnek nyilvánított terméket.

Ebben a folyamatban kiemelten fontos a betanított hálózat megfelelő validációs pontossága, hogy ne maradjon benn selejt és ne is vegyen le minőségileg elfogadható termékeket