Box Print - FSD Packaging Kft.

Pontosan hajtva – Dobozgyári siker

Terület: Nyomdatechnológia és dobozgyártás
Modul: selejtfelismerés

Még megbecsülni is nehezen lehet, hogy mennyi dobozt gyártanak egy évben Magyarországon. Az azonban biztos, hogy az olyan trendek, mint a növekvő e-kereskedelem és házhozszállítás, az újabb termékfajták megjelenése, valamint a környezettudatosság mind nagyobb keresletet támasztanak az újrafelhasználható, papíralapú csomagolás, a jó minőségű dobozok irányába.

E trendeket a dunaharaszti székhelyű Box Print – FSD Packaging Kft. előre meglátta, és az évek óta meglévő dobozgyártó kapacitását modern eszközökkel erősítette meg, hogy az újabb igényeknek is meg tudjon felelni. A külföldre egyaránt szállító, hazai tulajdonú, mintegy 100 főt foglalkoztató cég versenyelőnyének tekinti az egyedi megrendelések gyors megvalósítását, a magas minőségi kritériumok szerinti gyártást.

Főbb eredmények

Hatékonyság

Közel nullára szorított, minimális selejtarány

Megbízhatóság

Magasabb ügyfélelégedettség

Magas darabszám, magas minőség

„Termelési kapacitásunk évente immár több tízmillió doboz gyártását is lehetővé teszi. Hiszünk abban, hogy folyamatainkat, minőségi mutatóinkat folyamatosan fejlesztjük, emeljük.”- mondta Vári Andrea, a Box Print- FSD Packaging Kft. mindennapi működéséért felelős operatív igazgatója

A cég ezért nyitottan fogadta az AB Consulting Group megkeresését a gépi látást megvalósító megoldásának tesztelésére. Az egyeztetések során hamar kiderült, hogy a Box Print számára e technológia fő hasznát a selejtarány csökkentése jelentheti. A papír alapanyagból ugyanis többlépcsős, nagysebességű és jellemzően automatizált folyamat eredményeképpen lesz nyomtatott, kész doboz. Ám egy-egy műszakban néha annyi darab készül, hogy nem lehetséges mindegyiket manuálisan ellenőrizni.

Az IT-cég szakemberei első lépésként helyszíni videófelvételek alapján, egy hét leforgása alatt megtanították az A.Identify rendszerének, hogy miként néznek ki a tökéletesen elkészített (hajtott és ragasztott) dobozok, és mi számít selejtnek. Mikor a szoftver 90%-os feletti biztonsággal ismerte fel a mintákat, sor került a nyomdai éles bevetésre.

Ehhez nagysebességű kamerát installáltak a szállítószalaghoz, a dobozgyártási végponthoz, és melynek vizuális képét elemezte valós időben az A.Identify megoldása. Amennyiben a rendszer gyűrődött, pontatlanul hajtott, vagy más minőségi kritériumok szerint nem megfelelő dobozt érzékelt, azt azonnal jelezte a kezelőnek, aki megállította a szalagot, és kivette a sorból a hibás dobozt. A rendszer már az első órákban beváltotta a hozzá fűzött reményeket.

A gépi látás előnye, hogy a fárasztó, ismétlődő munkát automatizálja, és olyan megbízhatósággal működik, melyre e területen nem sok példa volt a cégünknél- osztotta meg tapasztalatait Vári Andrea. Az operatív igazgató elmondta, hogy a főként anyaghibából származó selejtarányt közel nullára sikerült leszorítani, és hibásan legyártott dobozárú az adott termékkörből nem hagyta el a nyomdát.

Továbbfejlesztési lehetőségek

A projekt pozitív tapasztalatai alapján további fejlesztési lehetőségeket határoztak meg a nyomda és az AB Consulting Group szakemberei. Eszerint további előnyöket kínál, ha az A.Identify megoldását gyártási rendszerrel kötik össze, és ekkor a mesterséges intelligenciát futtató gépi látás jelzése alapján időveszteség nélkül, azonnal leállítódik a futószalag, rögtön kiemelhető a hibás doboz. 

Az utóbbi folyamat szintén automatizálható, azaz olyan kiszedő eszközt, egyszerű robotot is be lehet vonni, mely akár a futószalag leállítása nélkül, annak kismértékű lassításával képes a hibásnak jelzett terméket kiszedni. A selejtazonosítás ilyen, magas szintű digitalizálásával következő szintre léptethető a minőségbiztosítás.